جاذبه های دیدنی قشم

جنگل حرا از جاذبه های مهم ژئو پارک قشم می باشد که از تنوع زیستی بالایی برخوردار و زیستگاه امنی برای پرندگان بومی و مهاجر به شمار می رود . گونه حرا که نام علمی آن به ابو علی سینا منسوب است ، حرا درختی است آب شورزی که به هنگام مد دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود و با خاصیت تصفیه ای که در پوست آن تعبیه شده است ، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند .


یکی از جاذبه های ژئوپارک قشم در فاصله ی نسبتا کمی در ساحل جنوبی جزیره تماشای دلفین ها می باشد. دلفین های آبهای بین جزیره ی قشم و هنگام هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می کنند. دلفین هایی با نام پورپویز و دلفین های بینی بطری معمولی و دلفین گوژپشت (بصورت موردی)، در جنوب جزیره قشم و در جوار جنگل های حرا زندگی می کنند.

جزایر ناز از جاذبه های ژئوپارک قشم، در 22 کیلومتری ساحل جنوبی شهر قشم قرار گرفته است. این جزایر با بسترهای مرجانی خود، اکوسیستم خاصی جهت زیست انواع بی مهرگان و دیگر آبزیان ایجاد نموده اند. این جزایر با هر جزر (پایین رفتن آب دریا) به ساحل متصل و با هر مدی (بالا آمدن آب دریا) ارتباط این جزایر با سواحل قطع می شود و در هر دو حالت زیبایی خاصی را به ارمغان می آورند.

دره ستاره ها در فاصله 15 کیلومتری شهر قشم و در مجاورت روستای بُرکه خلف واقع شده است. این ژئوسایت با توجه به زیبایی منطقه و همچنین ساختار ژئومورفولوژی خاص خود به عنوان یکی از سایتهای اصلی ژئوپارک قشم می باشد. هنر فرسایش آب و باد این دو پدیده ی طبیعی دست در دست هم و طی گذراندن هزاران سال چنین احجام و ستونک های منحصر بفردی در طبیعت بوجود آورده است.

تنگه چاهکوه  نمونه ای کم نظیر و فوق العاده از ژئوسایت های ژئوپارک قشم در فاصله 95 کیلومتری شهر قشم ، در بخش غربی ساحل شمالی جزیره ی قشم ، در مجاورت روستای چاهوی شرقی قرار دارد .این تنگه ناشی از گسل ها و شکستگی های زمین بوده که فرسایش آبی- بادی موجب ایجاد حفره های ، درزها و بریدگی های بسیار زیبایی در این ژئو سایت شده است .

ژئوسایت نمکدان که در بخش غربی جزیره بین روستاهای کانی گامبرون و سلخ واقع شده، بعنوان یکی از جاذبه های مطرح ژئوپارک قشم و جزء آثار طبیعی- ملی ایران به شماره ثبت 172 جزیره قشم، می باشد. این گنبد نمکی دارای دهانه های متعددی بوده که طولانی ترین غار نمکی دنیا به طول 6580 متر، از زیر مجموعه های آن به حساب می آید.